Γήπεδο Moda Center Portland

Ads

PORTLANT TRAIL BLAZERS

PORTLAND TRAIL BLAZERS

Το Πόρτλαντ πάλεψε αλλά οι Γουόριορς δεν ήθελαν να χάσουν την ευκαιρία για το 2-0 στην έδρα τους. Το Πόρτλάντ ξεκίνησε δυνατά και έφτασε με μια διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο με 50-65. Το τρίτο δωδεκάλεπτο οι Γουόριος πίεσαν όπως ήταν αναμενόμενο και στο τέλος της τρίτης περιόδου ισοφάρισαν το σκορ σε 89-89. Κορυφαίοι για τους Μπλέιζερς οι συνήθεις ύποπτοι ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ με 23 και 22 πόντους. Ενώ διψήφια συνεισφορά είχαν και οι Κάρρυ,Χούντ και Αμινού με 16,12 και 12 πόντους. Βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς οι Μπλειζερς που εάν είχαν καταφέρει να ελέγξουν καλύτερα τα ριμπάουντ (50-37) ίσως να μιλούσαμε για ένα διαφορετικό αποτέλεσμα.

GOLDEN STATE WARRIORS

Οι Γουόριορς έκαναν αυτό που έπρεπε αν και άφησαν ένα ημίχρονο να πάει χαμένο. Η διαφορά που είχαν πάρει οι Μπλείζερς σίγουρα τους αφύπνισε και πίεσαν περισσότερο. Με τον Κάρρυ σε ηγετικό ρόλο και με τους Τόμσον ,Γκρήν και Λούνει να ακολουθούν πήραν την πολύτιμη δεύτερη νίκη στην σειρά με το Πόρτλαντ. Χωρίς καλά ποσοστά στις βολές με 78% αλλά με έλεγχο των ριμπάουντ γύρισαν τον αγώνα και μετέφεραν την πίεση στο Πόρτλαντ. Ο Κέβιν Ντούραντ δεν έχει καταφέρει να ξεπεράσει τον τραυματισμό του και θα απουσιάσει ξανά για τους Γουόριορς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Οι Γουόριορς πηγαίνουν με λιγότερη πίεση αλλά και χωρίς τον Ντουράντ στο Πόρτλαντ. Απ την άλλη οι γηπεδούχοι αν δεν κερδίσουν σήμερα δύσκολα θα μπορέσουν στην συνέχεια να γυρίσουν την σειρά. Λογικά θα υπάρχει ανοιχτός ρυθμός στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να έχουν παρόμοιο στυλ παιχνιδιού. Από την πλευρά τους οι Γουόριος θα κυνηγήσουν το 3-0 που θα τους φέρει ένα βήμα πριν τον τελικό. Το Πόρτλαντ θα πιέσει   νίκη και λογικά θα πιέσει μέσο της επίθεση για να το καταφέρει γιατί αμυντικά δεν είναι απ τις πιο δυνατές ομάδες του NBA. Το Πόρτλαντ για να έχει τύχη να κερδίσει απόψε θα πρέπει να σκοράρει τουλάχιστον over 110.5 πόντους και θα πάμε με αυτό και απόδοση 1.75.