Η Φιλανδία Παγκόσμια Πρωταθλήτρια 2019

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χοκεϊ 2019

Νοκ Άουτ Τα Φαβορί

Η Φιλανδία είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια για το 2019, για τρίτη χρονιά στην ιστορία της. Κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά το μεγάλο φαβορί Ρωσία και στην συνέχεια να υποτάξει και το άλλο μεγάλο φαβορί τον Καναδά. Σε ένα παιχνίδι με φοβερό ρυθμό και χωρίς πολλά σφυρίγματα από τους διαιτητές. Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι Καναδοί προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Θέοντορ ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα οι Φιλανδοί έχασαν πέναλτι.

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο οι ισοφάρισαν στο 23ο λεπτό με τον Μάρκο Αντίλα. Το δεύτερο εικοσάλεπτο έκλεισε ισόπαλο με 1-1. Με την έναρξη του τρίτου δωδεδεκαλέπτου οι Φιλανδοι σκόραραν ξανά και πάλι με τον Αντίλα και στην συνέχεια κράτησαν το 1-2 μέχρι το 56ο λεπτό που ο Χάρι Πέσονεν έγραψε ουσιαστικά τους τίτλους τέλους με το τρίτο γκολ της Φιλανδίας. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και οι Φιλανδοί ανακηρύχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές για τρίτη φορά στην ιστορία τους.