Τελικός Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019 | 26.5.2019

ΧΟΚΕΪ | ΚΑΝΑΔΑΣ-ΦΙΛΑΝΔΙΑ

Έναρξη 21:15

ΚΑΝΑΔΑΣ

Ο Καναδάς ξεπέρασε εχθές το εμπόδιο της Τσεχίας με 5-1 και βρίσκεται σήμερα άξια στον μεγάλο τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2019. Ξεκίνησε πολύ καλά στον αγώνα και προηγήθηκε πολύ νωρίς μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μάρκ Στόουν. Στο δεύτερο εικοσάλεπτο πέτυχε ακόμη δυο τέρματα στο 21 και στο 26 με τον Ντίμπουα και τον Νέρς. Οι Τσέχοι πίεζαν αλλά οι Καναδοί ήταν μπροστά με 3 γκολ και είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους. Στην τρίτη και τελευταία περίοδο σκόραραν ακόμη 2 τέρματα με τον Σάμποτ και το Τούρις. Οι Τσεχοι απλά μείωσαν στο σκορ στ 54 με τον Ζοχόρνα.

ΦΙΛΑΝΔΙΑ

Οι Φιλανδοι έκαναν την μεγάλη έκπληξη εχθές και απέκλεισαν το φαβορί της διοργάνωσης την ομάδα της Ρωσίας. Έπαιξαν πάρα πολύ παθιασμένα και συγκεντρωμένα καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν στο τελευταίο εικοσάλεπτο να σκοράρουν στο 51ο λεπτό  και να μεταφέρουν όλο το άγχος στους Ρώσους. Οι Ρωσία πίεσε τα τελευταία 9 λεπτά του παιχνιδιού αλλά οι Φιλανδοι ήταν πολύ καλά στημένοι αμυντικά και πήραν την μεγάλη πρόκριση στον τελικό.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ΚΑΝΑΔΑΣ-ΦΙΛΑΝΔΙΑ

Το κλισέ δεν υπάρχει φαβορί σε έναν τελικό δεν ισχύει σε αυτήν την περίπτωση. Το ματς έχει φαβορί και αυτό είναι ξεκάθαρα ο Καναδας. Μπορούν οι  Φιλανδοί κάνουν ξανά την έκπληξη και κερδίσουν και τον Καναδά ? Θα γνωρίζουμε σε λίγες ώρες. Θα πάμε με το over 2.5 goal του Καναδά με απόδοση 1.75. Επίσης πιθανό και το over 4.5 goal με απόδοση 1.75 δύσκολα οι Φιλανδοι να μπορέσουν να κλείσουν τόσο πολύ και τους Καναδους. Εκτός αυτού και οι δυο ομάδες θα προσπαθήσουν να σκοράρουν από νωρίς και να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας.