NHL | PLAYOFFS

Έναρξη 03:00 | 22.5.2019

Γήπεδο Enterprise Center St.Louis

ST.LOUIS BLUES

Οι Μπλούζ ήταν …ισοπεδωτικοί στο προηγούμενο εκτός έδρας ματς με τους Σάρκς . Εκτός της νίκης με 5-0 δεν άφησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να ελπίζουν σε ανατροπή. Με σχεδόν διπλάσια σουτ 40 έναντι 21 και με μόλις 6 λεπτά σε ποινές έναντι 36 πήραν αυτό που ήθελαν. Στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα  προηγήθηκαν με 1-0 ενώ στα υπόλοιπα δυο εικοσάλεπτα σκόραραν από δυο φόρες και έκαναν το τελικό 5-0. Ο Ζάντεν Σβάρτζ σημείωσε 3 γκολ και ήταν αναμφισβήτητα ο πρωταγωνιστής. Ο Βίνς Ντάν είναι εκτός για την σημερινή αναμέτρηση με πρόβλημα στην μέση, για τους Μπλούζ.

SAN JOSE SHARKS

Οι Σάρκς δεν κατάφεραν τίποτα στην τελευταία αναμέτρηση στην έδρα τους. Μάλλον κατάφεραν να εκνευριστούν και να μην μπορέσουν να ακολουθήσουν το παιχνίδι. Στο πρώτο εικοσάλεπτο έδειχναν να μπορούν να πιέσουν όταν όμως το σκορ έγινε 3-0 στο δεύτερο εικοσάλεπτο μετά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Βλάντιμιρ Ταρασένκο για τους Μπλουζ τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για τους Σάρκς. Με το σκορ στις νίκες στο 3-2 για τους Μπλουζ,οι Σάρκς σήμερα θα πρέπει να μπουν αποφασισμένοι για την νίκη στον σημερινό τελικό για αυτούς. Ένα γρήγορο γκολ θα κάνει πιο εύκολα τα πράγματα για το Σάν Χόσε, που όμως έχει δεχτεί αυτό 3 γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο από τους Μπλουζ σε αυτούς τους ημιτελικούς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Τελικός όπως είπαμε για τους Σάρκς και εκτός έδρας μάλιστα. Οι Μπλούζ δείχνουν μέταλλο μεγάλης ομάδας και σε κάθε παιχνίδι ξεκινάνε πολύ δυνατά,ο Σβαρτζ είναι σε δαιμονιώδη φόρμα και βρίσκεται παντού μέσα στο γήπεδο. Παρά την κρισιμότητα του αγώνα θα πάμε με το over 5.5 goal με απόδοση 1.95. Οι γηπεδούχοι θα κοιτάξουν να κλειδώσουν την νίκη από νωρίς και οι φιλοξενούμενοι να πάρουν μια διαφορά στο σκορ για να ελπίζουν στην ισοφάριση της σειράς.