Έναρξη 03:00 | 7.6.2019

Γήπεδο TD Garden Boston

Ads

BOSTON BRUINS

Πάμε στο 5ο παιχνίδι αυτή την φορά στην έδρα των Μπρούινς στην Βοστόνη. Οι Μπρούινς δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές από την έδρα των Μπλουζ και έτσι η σειρά είναι ισόπαλη στο 2-2. Οι Μπρούινς μετά το εκπληκτικό 3ο παιχνίδι που κέρδισαν με 7-2 δεν κατάφεραν να πιάσουν ανάλογη απόδοση και να περάσουν με 3-1 στις νίκες. Κορυφαίοι για τους Μπρούινς ο Τσάρλι Κόιλ και Μπράντον Κάρλο που σκόραραν από ένα τέρμα. Ο Ματ Γρεζλτσούκ δίνεται αμφίβολος για τον αποψινό 5ο τελικό. Ενώ πολύ δύσκολα θα καταφέρει να πάρει μέρος και ο Zντένο Τσάρα που έχει σπασμένο σαγόνι.

ST.LUIS BLUES

ST.LOUIS BLUES

Οι Μπλουζ έκαναν αυτό που έπρεπε στον προηγούμενο αγώνα και σκόραραν πολύ νωρίς μόλις στο 1′ και στο 14′. Ισοφαρίστηκαν όμως δυο φόρες από τους Μπρούινς η πρώτη στο 11′ και η δεύτερη στο 35΄. Στην συνεχεία πίεσαν πολύ γνωρίζοντας πως ένα 3-1 στην σειρά θα απομάκρυνε πάρα πολύ τον τίτλο. Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχαν άλλα δυο τέρματα στο 51′ και στο 59′ και πήραν την πολύτιμη νίκη και την ισοφάριση. Δεν αναφέρονται τραυματισμοί για τους Μπλουζ που θα πρέπει να πετύχουν τουλάχιστον ένα τέρμα στην αρχή του αγώνα για να μεταφέρουν την πίεση στους Μπρούινς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Από δω και πέρα κάθε νίκη είναι και μισό πρωτάθλημα για τις δυο ομάδες καθώς θα τις φέρει αγκαλιά με το Stanley Cup. Και οι δυο δείχνουν να το θέλουν πάρα πολύ και προσπαθούν μέχρι το τελευταίο λεπτό κάθε αναμέτρησης. Δεν υπάρχουν μυστικά, και νικητής θα φύγει απόψε πιθανόν αυτός που θα πάρει διάφορα στο σκορ . Θα πάμε με το over 4.5 goal με απόδοση 1.60. Πολύ πιθανόν ο νικητής να χρειαστεί πάνω από τα 2.5 goal.